27 квітня з ініціативи Михайла Лева з «Центру Політико-Правових досліджень» Анатолій Гриценко виступив на зустрічі з керівниками бізнес-асоціацій.

Мета нового проекту «Бізнес & Політика: точки дотику в противагу протистоянню» полягає в тому, щоб підвести політиків до опори у своїй ідеології не на олігархів-мільярдерів, які виділяють мільйони на виборчі кампанії і вимагають взамін враховувати свої інтереси, які часто не збігаються з інтересами країни, а на середній бізнес.

Оскільки таких бізнесменів потрібно більше сотні, то їх вплив на прийняття рішень політиком, якого вони підтримають, буде мінімальним. Анатолій Гриценко повністю підтримав таку ідею і розповів присутнім про своє бачення розвитку країни.Гриценко, зокрема, повідомив, що збирається балотуватися в президенти України на виборах 2019 року. Для розуміння стратегії серед присутніх було поширено його інтерв'ю.

Від глобальних питань свого бачення припинення війни на Донбасі і міжнародної політики Гриценко перейшов до питань, які найбільше цікавили присутніх, - відносини влади і бізнесу.

Головні тези Анатолія Гриценка:

Держава повинна забезпечити дві функції - безпеку і справедливість.

Першим викликом для нової влади в 2019 році стане повернення зовнішніх боргів України, які чинна влада відклала до 2019 року. Як це зробити? Інвестиції, рівні правила гри і детінізація - ось головне завдання нової економіки і нового президента.

Боротьба з корупцією і робота нового чесного антикорупційного суду буде ефективною лише тоді, коли вона буде починатися з президентського крісла. Справою честі для Гриценка у разі обрання президентом України буде внесення змін до Конституції щодо спрощення процедури імпічменту як для себе, так і для наступних президентів України, з одночасним скасуванням депутатської недоторканності.

Олігархи маніпулюють за допомогою своїх телеканалів і розставляють своїх людей на високі посади. Олігархи будуть знищені як клас, але при цьому великий чесний бізнес збережеться.

Реальне, гарантоване і захищене державою право власності повинно стати основою правової системи України. За незаконне вторгнення в реєстр власності на «чорних» нотаріусів та реєстраторів повинна чекати неминуча кримінальна відповідальність, як і для членів комісії Мін'юсту, які за хабарі потім повертають все назад.

Податкова міліція має бути остаточно ліквідована. На її місце має прийти нова Служба фінансових розслідувань, яка повинна забезпечити повноту сплати податків, незважаючи на гучну назву шоколадної фабрики.

«Повністю підтримую впровадження технології blockchain, як у державному секторі, так і у виборчому процесі. Це дозволить залучити до виборів молодь».

Президент не повинен займатися мікроменеджментом. Він повинен делегувати свої повноваження однодумцям, які володіють трьома П - професіоналізм, порядність і патріотизм.

«Ми відкриті для всіх порядних, чесних і професійних людей, які готові пліч-о-пліч будувати Україну».

«Не повинно бути двох центрів виконавчої влади. Якщо порівнювати прем'єра або канцлера, якого обирає парламент, з президентом, якого обирає народ, то я вибираю другий варіант, але з окремими обмеженнями повноважень і децентралізацією влади».

Наводячи приклад Сінгапурського лідера Лі Куан Ю, Анатолій Гриценко погодився з тим, що бідний чиновник надто дорого обходиться державі. Тому чесні чиновники повинні отримувати гідну зарплату, щоб спокійно утримувати свою сім'ю та не думати про незаконні доходи.

«Громадянська позиція» є членом європейського Альянсу ліберальних демократичних партій.

На питання щодо відкритого ринку землі Гриценко відповів, що, оскільки є ліберальним демократом, то виступає за велику приватизацію та вільний ринок землі. Але, враховуючи війну на сході України, дуже низьку довіру інвесторів до влади, а також недопрацьований земельний кадастр, це питання необхідно відкласти. Коли піднімемо капіталізацію країни, зробимо прозорі умови роботи для всього бізнесу, от тоді, звичайно, відкриємо вільний ринок землі, який принесе Україні мільярдні інвестиції.

Щодо електронного РРО, ставок та спрощення системи оподаткування, прийняття нових ліберальних Податкового та Митного кодексу Гриценко вважає, що не треба чекати виборів. Він попросив експертів вже зараз готувати необхідні законопроекти і укази, які піднімуть економіку та залучать інвестиції, щоб вже через рік почати їх швидко впроваджувати.

Щодо вимоги ЄС скасувати мораторій на вивіз лісу-кругляка в обмін на кредит у 600 млн. євро Гриценко повідомив, що він як президент буде захищати вітчизняну переробну промисловість, яка приносить Україні додану вартість, та не візьме гроші на умовах, які не відповідатимуть інтересам країни.

«Чим ближче до виборів, тим більше я розумію всю безвихідність і цинічність нинішньої влади. Тому не виключаю порушення проти себе надуманої і політично мотивованої кримінальної справи».

З приводу «бездоказових штампів», які виходять від команди Петра Порошенка, що, мовляв, Гриценко розвалив армію, екс-міністр оборони порадив почитати Вікіпедію. В енциклопедії написано, що «на посаді міністра оборони Гриценко займався питаннями фінансування і реформування Збройних сил України. У 2005 році армія була профінансована у повному обсязі, а в 2006 році її бюджет виріс на 51%. Порівняно з 2004 роком, у 2005 році показники бойової підготовки виросли в середньому на 40-50%. Вперше за 15 років Міністерство оборони визначило Генеральному штабу вихідні дані для планування, і конкретизувало завдання Збройних сил до 2011 року (до цього військові ставили собі завдання самі і самі ж під них розробляли програми). У листопаді 2005 року Гриценко заявив про намір завершити розробку Плану дій щодо членства в НАТО до березня 2006 року, але на початку 2006 року наближалися парламентські вибори, тому депутати відмовлялися розглядати закони, що стосувалися співпраці України з НАТО».

«Ще міністром я жорстко критикував дії тодішнього генпрокурора Медведька і ані він, ані Янукович, ані Порошенко не знайшли на мене жодного компромату. Останнім часом Порошенко дав команду своїм силовикам, і всіх моїх колишніх підлеглих з Міністерства оборони вже по третьому колу викликають в СБУ і ГПУ, щоб хоч щось нарити на мене. Але я впевнений що їх робота марна, бо ніхто і ніколи не скаже, що я вкрав хоч копійку чи діяв не в інтересах країни».

«На відміну від минулих і нинішніх правителів, я живу дуже скромно і виховую своїх дітей, прищеплюючи їм почуття, що внутрішні цінності людини і готовність служити своїй Батьківщині набагато важливіші, ніж гроші. Президента України обирає наш народ і, на щастя, на відміну від ситуації в Росії, ніхто з присутніх не знає, хто буде наступним президентом. Але можу вам повідомити наступне: виходячи з останніх рейтингів, в команді чинного президента вже спостерігається паніка. Адекватне оточення Юлії Тимошенко теж не радіє своєму поки першому місцю в рейтингу, оскільки знає і про величезний антирейтинг. Вони добре розуміють, що у другому турі Гриценко перемагає. Сподіваюся на вашу підтримку».

Олексій Алтинов
журналіст, спеціально для РБК-Україна