Автор: Олексій Коба, Гавронщинський сільський голова від партії «Громадянська позиція».


Будь-яка справа, котра потребує колективних зусиль – повинна мати щось – що об’єднає людей заради її виконання. Відповідно люди, які займаються волонтерством, благодійністю, соціальними проектами для максимально ефективної їх реалізації повинні бути свідомими громадянами. А всі ті чинники, що їх об’єднують в команди, рухи, проекти - і є їхньою життєвою та громадянською позицією.

Таким взірцем прояву громадянської позиції може виступати Київський благодійний фонд «Здорова нація». За півторарічний період, з липня 2016 року, відколи почала працювати, ця благодійна організація, «Здорова нація» здобула визнання в Україні завдяки своїм благодійним акціям та добрим справам.

Основний напрямок роботи фонду «Здорова нація» - вивчення, профілактика, боротьба з розповсюдженням хронічних вірусних гепатитів, пропаганда здорового способу життя.

В Україні, за даними медичної статистики, на початок 2016 року, на диспансерному обліку налічувалась 67141 людина, котрі потребують лікування. З них 46883 інфіковано вірусом гепатиту С. У 20258 виявлено гепатит В. Така офіційна статистика. Вона не відображає нічого!!! Це просто піщинка в пустелі. За даними ВОЗ, від 3 до 10% населення України інфіковано гепатитом. Але й ці цифри не відповідають дійсності. За неофіційною інформацією МОЗ України, рівень інфікованості вірусом гепатиту в Україні складає 9-16%. Тобто, як мінімум 4-6 мільйонів українців є носіями цього вірусу!

Головна небезпека полягає в тому, що з 6 мільйонів українців, інфікованих гепатитом, як мінімум 4 мільйони просто не знають, що хворі, а 1900000 не хочуть показувати свою хворобу офіційно.

В свою чергу держава не надто переймається тим, що 10% громадян інфіковано смертельно небезпечним вірусом і цілком успішно від нього вмирають (при відсутності лікування смертність досягає 45%). Статистики смертності від різних форм хронічного гепатиту, та пов’язаних з ним цирозів не має в відкритих джерелах, а та що є в МОЗ, навряд чи відповідає дійсності. Але дивлячись на кількість хворих, згадану вище, не має сумнівів, що смертність від хвороб значно перевищує втрати від бойових дій в зоні АТО. А якщо є передчасна смерть людини, нехай від хвороби, хтось має нести за це відповідальність? Якщо терористи вбивають, або беруть заручників, то вони притягуються до відповідальності, або їх знищують всіма можливими способами. В ситуації з гепатитом, від несвоєчасного діагностування, високої вартості лікування люди також стають заручниками хвороби, а багато їх помирає не маючи можливості своєчасно отримати необхідну допомогу. Цю, хай не офіційну, інформацію добре знають посадовці МОЗ. Але вони вперто замовчують цю тему. Хоча давно настав час не те що говорити, а бити на сполох! Цим замовчуванням у хворих людей крадуть здоров’я і роки життя! Чому так відбувається і хто нестиме за це відповідальність?Програми діагностування, котрі, як мінімум, не менш важливі ніж програми лікування, в Україні не працюють взагалі! В підсумку маємо замкнене коло: якісну діагностику, котра коштує немалих грошей, мало хто може собі дозволити. Держава не може обгрунтовано визначити потребу в лікуванні вірусного гепатиту, та й не дуже зацікавлена в цьому… через обмежені можливості державного фінансування.

Програма освіти та пропаганди, при всій серйозності й підступності захворювання, з боку держави, органів охорони здоров’я, соціальних служб, серед населення також відсутня.

Долю скількох людей перекреслює така позиція?

Життя всіх людей рівноцінне і рівень вразливості людей для гепатиту, при такій безвідповідальності держави і самих громадян до даної проблеми однаковий. Незалежно від матеріального становища та соціального стану сьогодні ніхто не може бути впевненим у своєму майбутньому.

Кожен повинен мати право на доступ до необхідної інформації та послуг. Люди повинні мати доступ до точної та вичерпної інформації про профілактику гепатитів, комплексні профілактичні програми та ініціативи, що сприяють запобіганню та розповсюдженню епідемії.

В цьому напрямку, фондом «Здорова нація» реалізовано, або реалізується на даний час, декілька масштабних проектів. Основним проектом над яким працює фонд є проект «Україна без гепатиту». Мета цього проекту – донесення інформації про гепатит до населення. Ознайомлення людей з шляхами розповсюдження цієї смертельної хвороби та спозопами запобігання її розповсюдження. В рамках реалізації цього проекту санітарні бюлетні з інформацією про хворобу було розміщено в більш ніж вісімдесяти медичних закладах міста Києва. Також, завдяки зусиллям наших партнерів та волонтерів в Києві та інших регіонах України, люди, які хворіють на гепатит С, мали змогу безкоштовно отримувати препарати- гепатопротектори.Ще одним проектом в переліку добрих справ фонду «Здорова нація» є соціально-благодійний проект «На здоров’я», який тривав протягом семи місяців, з червня по грудень 2017 року включно. Проект проводився нашим фондом, спільно публічним акціонерним товариством «Київхліб». Метою та завданням проекту було забезпечити пацієнтів Державної установи Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського НАМН України свіжим білим хлібом. Кожен день 120 пацієнтів установи, отримували свіжий білий хліб протягом всього періоду тривалості проекту.

Також, від самого початку діяльності фонду, нашою командою реалізується постійно діючий проект «Аптека взаємодопомоги». Мета проекту – забезпечення медичних закладів України безкоштовними препаратами для допомоги малозабезпеченим та соціально-незахищеним верствам населення, людям, потерпілим внаслідок бойових дій, переселенцям, воїнам, які приймають участь в бойових діях на Сході України, медичним закладам Пенітенціарної служби, хосписам та реабілітаційним центрам.Представники та волонтери фонду в 17 регіонах України постійно працюють над реалізацію цього масштабного проекту. На даний час, Фонд передав медичним закладам, та розповсюдив серед вищезгаданих категорій населення медичних препаратів на суму близько 14 мільйонів гривень. Але ми розглядаємо результат своєї роботи не з точки зору суми коштів, на яку надана допомога. Для нас важливіші добрі погляди, щасливі очі та щира вдячність наших бабусь, матерів, дітей. Адже інколи вчасно надану допомогу неможливо оцінити з фінансової точки зору. І це лише за півтора роки роботи!«Здорова нація» - фонд який не фінансується бізнесменами, олігархами, та не підтримує жодну з політичних партій. На даному етапі наші можливості досить скромні. Для збільшення ефективності нашої роботи ми запрошуємо до співпраці над нашими проектами громадські та волонтерські організації, громадських активістів, представники рухів та сил, які хочуть бачити громадян України здоровими та щасливими, а нашу країну сильною та успішною. Адже цю проблему потрібно вирішувати на державному рівні!

Приємно радує те, що до наших проектів починають долучаються представники громадських організацій та рухів. Зокрема, завдяки співпраці громадської організації «Громадянська позиція», налагоджена постійна співпраця фонду «Здорова нація» з цією організацією. В рамках проекту «Аптека взаємодопомоги», до участі в реалізації цього проекту долучаються та надають всебічну допомогу та підтримку представники осередків громадської організації «Громадянська позиція» по всій Україні. Така спільна та скоординована діяльність та об’єднання зусиль робить реалізацію проекту ще більш масштабною та ефективною, а відповідно все більша кількість людей отримує так необхідну їм допомогу. Добрі справи примножуються. Робимо добро разом!