На виборах до органів місцевого самоврядування на Ківерцівщині Волинської області представники «Громадянської позиції» здобули 4 мандати депутатів районної та 6 міської рад. А висуванець політсили Володимир Жгутов вже втретє став міським головою.

Його кандидатуру підтримала майже половина усіх виборців. Як господарюється Володимиру Жгутову у райцентрі з 15-тисячним населенням? Чи збираються Ківерці створювати об'єднану громаду з прилеглими селами? Як відпрацювали рік і що запланували зробити у 2018? Про це в інтерв'ю з Ківерцівським міським головою Володимиром Жгутовим.Чи є у вас опозиція в міській раді і потужний громадський сектор, який «спонукає» до праці?


Потужна опозиція є. Це фактор, який дисциплінує і спонукає працювати. Якщо є опозиція, ти ставиш перед собою більші завдання, ніж ти можеш вирішити. Працювати треба завжди. І громадських організацій є чимало активних. У нас діє місцева «Варта порядку», яка допомагає по програмі «Безпечне місто». Вони забезпечують патрулювання вулиць в п'ятницю-суботу, в державні, релігійні свята і коли проводяться якісь масові заходи.

Пане Володимире, чи створюватимуть Ківерці об'єднану громаду з ближніми селами?

У свій час ми думали, що створимо першу в Україні громаду, об'єднану навколо райцентру. Але склалося не так, як гадалося. Зараз ситуація невизначена, бо ті сільські ради, які мали йти до нас згідно з першими перспективними планами, вже пооб'єднувалися між собою, частина себе бачить в інших територіальних громадах. Нам залишається Сокиричівська сільська рада і дуже хоче до нас Суська сільська рада, але вона не дотична територіями до нас, тому необхідно об'єднуватися з Сокиричами. Я думаю, що цього року Сокиричі визначаться і ми запустимо процес децентралізації. Якщо це станеться у лютому, то за цей рік є реальна перспектива провести вибори і створити громаду. Якщо Сокиричі не визначаться, ми цього процесу розпочинати не будемо.

З яким бюджетом вступаєте у 2018 рік? Чого чекати ківерчанам?

Місто - це великий механізм. Тут, як в кожному господарстві: щось виходить, а щось ні, щось потребує першочергового втручання, а щось може почекати. Виділено більше 3-х мільйонів на прибирання місць загального користування, буде проведено тендер. Місто однозначно має бути чистим. Хочемо закупити автогрейдер. В бюджеті передбачили на це півмільйона гривень. Це буде не нова техніка. Постараємось купити, бо дуже потрібно для профілювання доріг, ліквідації снігових заметів. Коли буде громада, то постане питання прочистки доріг не тільки в Ківерцях, а й на території тих населених пунктів, які увійдуть у об'єднану громаду.

Заплановано зробити капітальний ремонт трьох частин доріг: частина вулиці Соборності, вулиць Комунальна і Квартальна. Ці дороги ведуть до об'єктів соціального призначення, вони у нас в місті визначені як магістральні і робляться коштом міського бюджету.

Продовжуються роботи з освітлення. Минулого року розпочався капітальний ремонт освітлення вулиці Чкалова, це наша траса Луцьк-Маневичі-Дольськ, дорога державного значення. Ми її почали робити за свої кошти, написали проект. 300 тисяч нам виділили з обласного бюджету і ще 600 - з державного. Вдалося зробити частину траси, іншу частину, думаю, в 2018 році теж осилимо.

Працюємо по програмі «Дорожній рух і його безпека». За останні три роки суттєво зросла кількість автомобілів. Особливо так званих «євроблях». На жаль, не всі дотримуються правил. Це стосується як водіїв, так і пішоходів. Тому питання якихось бордюрів, обмежувачів руху, знаків, стовпчиків зі світловідбивачами постійно актуальне.

У цьому році у нас також заплановані заходи в житлово-комунальному господарстві. Хотілося б завершити полігон твердих побутових відходів. Наш полігон вже переповнений і маємо нарікання від жителів Сокиричівської сільської ради. Хочемо запустити ще один автомобіль-сміттєвоз на базі КАМАЗа. Саме шасі нам подарували, а спецобладнання в 2017 році було встановлено і вже найближчим часом цей автомобіль їздитиме містом.

В минулому році ми почали працювати по програмі з твердими побутовими відходами. Місто поділили на певні сектори і ми купили пластикові контейнери місткістю 120 літрів і даємо безоплатно в приватні домоволодіння. Сміття стоїть в нормальному пластиковому контейнері. Собаки його не розривають. Все дуже зручно. Але це програма довгострокова. За рік ми не доб'ємося 100% результату. У цьому році плануємо провести тендер і закупити 400 таких пластикових контейнерів. В обмін на це ми маємо отримати підписання мешканцями договору на вивіз сміття. Рік за роком будемо йти до того, щоб виховати у ківерчан культуру поведінки з твердими побутовими відходами. Працюємо згідно з законом над впровадженням роздільного збору сміття. У нас є понад півсотні сіток для збору ПЕТпляшок. Цього року передбачені кошти на закупівлю 10 сіток для склотари і склобою. Ясно, що ми будемо починати працювати з сектором багатоповерхівок, де є велика кількість жителів, де збирається багато побутових відходів і будемо старатися впроваджувати фасування. Більше мільйона виділили для подолання проблеми підтоплення, на вирішення як стратегічних завдань (вул. Космонавтів, Ломоносова, Довбуша), так і локальних (Козацька і Костюшка).

Як справи зі створенням ОСББ?

Повільно. У нас по місту - 127 багатоквартирних будинків. Якщо говорити у відсотках, то ОСББ створили більше, ніж 10, але менше, ніж 15%. Ми ставимо певні умови, кожен хто живе в будинку, є власником всього, що є в будинку і поблизу нього. Ми не можемо фінансувати багатоквартирні будинки постійно. ОСББ повинні створюватися, бо цього вимагає закон і реалії. Дядько в своїй оселі сам справляється зі своїм майном. Ми можемо допомагати мешканцям багатоквартирок. 700 тисяч заплановано в бюджеті на підтримку ОСББ - це поточні і капітальні ремонти.

Серед ваших передвиборчих обіцянок - зменшення споживання газу на користь місцевих видів палива. Чи вдається її реалізувати?

Для опалення соціальних закладів ми вже давно не використовуємо газ. В нас є центральна котельня, яка вже 7 років працює на щепі, яку постачає наш місцевий підприємець з села Муравище. Ми опалюємо школи, лікарню, дитячий садочок, комунальні установи - все на місцевих видах палива - дрова, брикет, менше - вугілля.

У Ківерцях, як і загалом у всіх райцентрах Волині, люди нарікають на відсутність достатньої кількості закладів дошкільної освіти. Як вирішується ця проблема?

Проблему з садочками нам поки що не вдалося вирішити повністю. У черзі - понад 500 дітей. У 2016 році було введено в експлуатацію приміщення, на базі навчального закладу №1. Таким чином створили 100 місць для дошкільнят. У нас є можливість робити додаткові групи на базі садочка №3 і це буде ще 150 місць. Там був пенсійний фонд. На жаль, не вдалося виграти з проектом конкурс на державне фінансування. Ми будемо вирішувати цю проблему, або власними фінансами, або звертатимемося до фондів і просити з інших бюджетів.Місто Ківерці - один із лідерів на Волині щодо виділення землі учасникам АТО.

Землі у нас немає. Ми розробили детальний план території на 5 гектарів, провели відкрите жеребкування і зразу одним рішенням понад 50 ділянок надали учасникам АТО. На жаль, землі зараз немає. На території міста є колишня військова частина, яка не використовується за призначенням. Це більше 50 гектарів землі. Є можливість залучити ці землі для будівництва житла для військовослужбовців, але немає порозуміння з військовими структурами. Понад 10 років ведемо листування з Міністерством оборони, але згоди так і не дійшли.

Що ви можете запропонувати інвесторам і чи є місто привабливим для бізнесу?

За останні п'ять років місто почало відновлювати позиції промислового центру. У нас вже майже немає об'єктів, які б пустували. В усі колишні державні підприємства зайшов інвестор. Наприклад, колишній Ківерцівський механічний завод. Через Фонд держмайна було викуплено майно. Інвестор - депутат обласної ради, підприємець Володимир Дейна, який працює над сільськогосподарською технікою для фермерських господарств. Деревообробний комбінат. Масштаб цього заводу - більше 10 гектарів. Нині лишилось лише одне невикуплене приміщення. Зараз на території розміщене підприємство, що займається виготовленням виробів з бетону, надає транспортні послуги; є фермерське господарство «Золота нива», яке займається сушінням овочевої продукції; станція технічного обслуговування; спільне україно-французьке підприємство «Дерево і профіль». Зараз заходить підприємець Глушко, який займається ливарним виробництвом. Завод «Спецлісмаш» виготовляє сільгосптехніку. Нема підприємств, які пустують. Завод залізобетонних виробів минулого року взяв в оренду Луцькавтодор. Їхній профіль - капремонт і будівництво доріг, налагоджують виробництво виробів з бетону.

Окрім суто господарських справ Ви, так би мовити, відкриваєте Європу ківерцівським школярам. Міська рада часто відправляє делегації до сусідньої Польщі.

Минулого року ми відвідували Гміну Пшегодзіце - це наша гміна-побратим, з якою ми вже співпрацюємо 10 років. Дивилися, як господарюють вони і презентували там Україну. Є спільні напрацювання. Досить серйозно ми попрацювали з містом Томашов Любельський. У червні возили наших дітей на тижневий відпочинок. 10 обдарованих ківерчан. Завдяки співпраці з Гміною Пшегодзіце, велика делегація школи №4 відвідала місто Острув Вєлікопольський. Мета - зав'язати стосунки між школами.

У лютому запланований Футбольний турнір між органами місцевого самоврядування в Тумашов Любельський. Це буде міжнародний турнір. Команда з Ківерців також братиме у ньому участь.

Підтримуємо серйозні стосунки з містом Сватове Луганської області і Покровськ Донецької. Дітям зі сходу показуємо, якою є держава на заході. Так зав'язуються контакти, так міцніє Україна.