Поки ми тут зі своїми виборами розбираємось – в Європі теж неспокійно.

В кінці червня буде саміт, на якому вирішуватимуть, хто посяде ключові посади в ЄС. Минулої п’ятниці відбулась так звана зустріч координаторів - шість прем’єр-міністрів, по два від Європейської народної партії (ЕРР), Прогресивного альянсу соціалістів і демократів (S&D) та Альянсу лібералів та демократів за Європу (ALDE). Особливих результатів не було – визначили виклики, прояснили позиції. Західні ЗМІ пишуть, що ЕРР свої позиції не здає, вважає, що їхній кандидат Манфред Вебер має стати головою Європейської комісії. Аргумент – ЕРР взяла найбільшу кількість місць у парламенті 179 місць. І так було – хто більше набрав, той призначає голову ЄК. Проте соціал-демократи (152 місця) та ліберали (110 місць) вважають, що ЕРР тепер у меншості у про-європейській коаліції і не повинна нав’язувати свого кандидата.

Така зустріч координаторів відбувається вперше в історії і вже свідчить про те, що перемовини будуть важкими. Дональд Туск закликав розробити фракціям «план Б».

Золотою виглядає акція «Зелених». Вони мають 73 місця і ЕРР має план сформувати коаліцію із «Зеленими» та соціал-демократами, в обхід АЛДЄ. Але в АЛДЄ після виборів потужно представлена партія президента Макрона. І він однозначно має вплив на політичні процеси.

Ми, звичайно, вболіваємо за те, щоб АЛДЄ був у коаліції. Європейська партія України та Громадянська позиція є повноправними членами АЛДЄ із правом голосу. Завдяки нашій систематичній роботі та участі наших партій в усіх подіях АЛДЄ, ми для України завоювали там багато симпатиків. Вони відігравали ключову роль і в голосуванні по ПАРЄ, коли блокували Росію, і в інших важливих питаннях. Депутати АЛДЄ були в Києві неодноразово і підтримували наші резолюції до Європарламенту щодо свободи слова та Олега Сенцова. Президент АЛДЄ, зрештою, був на інавгурації Зеленського. Ми їх бачимо нашими надійними партнерами. Тож триматимемо кулаки за АЛДЄ і бажаємо посилення їхніх позицій в коаліції. Вони вже й так себе посилили, тому що на виборах у травні збільшили своє представництво у Європарламенті. Але хай не зупиняються. Мудрих рішень та вдалих перемовин. Тим більше, що їхні інтереси у перемовинах представляють такі потужні гравці, як прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте та прем’єр-міністр Бельгії Шарль Мішель.


Фото: Восени 2018 року подавали резолюцію на Конгрес АЛДЄ за звільнення Олега Сенцова


Фото: Конгрес АЛДЄ у Мадриді. Команда Європейської партії УкраїниФото з єврокомісаром з питань юстиції Вірою Юровою на Конгресі АЛДЄ


Фото з прем'єр-міністром Словенії Маряном Шарец на конгресі АЛДЄ