Інтернет, телебачення, шпальти газет, білборди невдовзі знову заполонить політична реклама. Старі та новостворені політичні партії і проекти, які прагнутимуть пройти до парламенту, засіють інформаційний простір новими лозунгами, обличчями своїх лідерів.

Політичні сили знову робитимуть ставку на обіцянки, підлаштовуючись до моменту часу. Натомість мало хто з них представить політичну програму. Мова йде про справжню партійну програму, яка відображає ідеологію партії і пріоритети діяльності, містить конкретний план дій. Справа в тому, що таких програм більшість українських політичних сил просто не мають. А українці навіть не звикли їх вимагати, орієнтуючись у своєму виборі на партійного лідера, який обіцяє вирішити їхні проблеми.

Насправді партійна система в Україні переживає кризу. Партійні структури виглядають як такі-собі закриті акціонерні товариства, про які виборці мало що знають і, фактично, ніяк не можуть проконтролювати їхню діяльність. Всередині партій можуть відбуватися такі речі, як продаж місць у партійних списках, підміна протоколів голосування, прийом або виключення членів заднім числом. Однак ця інформація залишається закритою для виборців, які після голосування знову отримують котів у мішках.

Існують також проблеми із внутрішньопартійною демократією. Партії надто залежні від спонсорів та їхніх ставлеників, які часто виконують роль вождів і можуть одноосібно приймати рішення, не даючи можливості відстояти власні переконання партійцям. Звичною стала партійна корупція. А коли існують такі внутрішньопартійні проблеми, як можна говорити про якісні програми та роботу політиків на благо країни. Партії, швидше, стають інструментом з обману виборців. Партійну діяльність в Україні давно час змінювати якісно.

Політичні партії слід зробити максимально відкритими і прозорими - як для виборців, так і для внутрішньопартійного осередку. Кожен виборець повинен мати можливість прослідкувати, що відбувається всередині партії, за яку він хоче віддати свій голос або вже це зробив, які рішення приймаються на внутрішньопартійних нарадах, хто голосує за ці рішення, як, зрештою, виконуються партійні обіцянки. Всередині партій має існувати здорова конкуренція, із можливістю розвитку та росту. Усе це б дозволило підвищити політичну культуру і якість політичного життя в Україні. І зараз така можливість з׳явилась.

Група громадських активістів і IT-спеціалістів розробила проект «Відкриті партії». Суть цього проекту дуже проста. Це онлайн-реєстр, який має містити вичерпні дані про партії, відображати всю їхню діяльність. І ці дані будуть загальнодоступними. В основі проекту - технологія блокчейн, яка передбачає, що внесені дані неможливо змінювати заднім числом, можна лише доповнювати. В контексті діяльності партій це означає, наприклад, що за день до звітно-виборчої конференції неможливо буде прийняти до партії людей, яких висунуть кандидатами в депутати, і сказати, що вони давно є в її лавах. Реєстри членів партії будуть відкритими, їх неможливо буде сфальсифікувати. Думку всієї політичної структури з певного приводу можна буде з׳ясувати миттєво, за допомогою онлайн-голосування, не збираючи з’їзди. І з результатами такого голосування зможуть ознайомитися не лише члени партій, а й виборці. Платформа також дозволить збирати підписи на підтримку ідей та проектів, підтверджувати чинність засідань і рішень представницьких органів усіх рівнів.

За допомогою цієї платформи можна буде відстежити перехід членів партій, наявність подвійних списків членства в різних політичних силах і багато інших процесів.

Передбачається, що платформа «Відкриті партії» стане обов’язковою для всіх політичних сил через зміни у правовому полі, зокрема – внесення змін до Закону «Про політичні партії».

Платформу «Відкриті партії» презентує її ініціатор Андрій Юсов на проекті «Нові лідери». Це телевізійний проект, де презентують ідеї національного масштабу, від яких залежать зміни в країні. І щоб втілення проекту «Відкриті партії» стало можливим, його має підтримати суспільство. Проголосувати за «Відкриті партії» можна за посиланням.

Давайте підтримаємо цю важливу ініціативу, яка може змінити якість наших політичних партій, політики і якість життя в цілому.