Про основні загрози національній безпеці, врегулювання конфлікту на Донбасі, ймовірну перемогу на президентських виборах і підняття з колін нашої країни говорив Анатолій Гриценко з чернігівцями.

Лідер партії «Громадянська позиція» відвідав Чернігів 26 квітня – в річницю аварії на ЧАЕС, тому разом з однопартійцями вшанував пам’ять Героїв Чорнобиля і поклав квіти до Пам’ятнику жертвам Чорнобильської трагедії. Ми спілкувалися з політиком на відкритому майданчику одного з ресторанів міста. Час від часу до нас підходили люди, віталися з Анатолієм Степановичем, засвідчували йому свою довіру та підтримку.

- Пане Анатолію, до головного – згідно з останніми соцопитуваннями, якби нині відбулися вибори Президента України, то Анатолій Гриценко точно вийшов би у другий тур. Думаєте, українці заслужили мати чесного Президента?

- Президентські рейтинги – це лише тенденція, основний висновок якої – Порошенко не має шансів залишитися на другий строк, а мої шанси достатньо високі. Порошенко це усвідомлює, і тому зі своїм кумом – генпрокурором - думає, як не пустити Гриценка на вибори. Саме це їх непокоїть найбільше, бо знають, що всіх їх чекає справедливий суд і покарання. Для Порошенка – в першу чергу! Свої свідчення про вчинення злочинів найвищими посадовцями я вже подав до прокуратури.

Але найвищою оцінкою для мене є перше місце у рейтингу довіри українців. Наших громадян надто часто обдурювали політики, тому ця довіра - найдорожча для мене. Прагну відповідати рівню цієї довіри, зобов’язаний її виправдати. Саме це дає мені впевненості, що треба йти вперед... Може, з кимось іншим ці бандити й можуть домовитися, але не зі мною. Довірять нашій команді люди – ми зробимо те, що обіцяємо, бо я - людина слова.

- Анатолію Степановичу, студентам Інституту права і соціальних технологій Чернігівського національного технологічного університету ви читали лекцію «Національна безпека України: ключові загрози та шляхи їх локалізації». Які загрози вважаєте ключовими?

- Загроза олігархату, який повинен бути знищений як клас, має сплачувати податки тут, а не виводити в офшори. Найбільша проблема в тому, що олігарх сидить в першому кріслі країни. В 2014 році, коли найзаможніші люди в країні бачили як ми вийшли на Майдан, побачили агресію і окупацію, вони злякалися, були готові підтримати армію та країну. Але їм сказали платити не в бюджет, а декому особисто у владі, або переписати жирну частку власності на конкретних осіб. Так олігархам дали зрозуміти, що «жити по-новому» - це просто зміна потоків.

Олігархи постійно присутні в Парламенті й Уряді, в прокуратурі та судах, на телеканалах і в органах, що встановлюють тарифи, придумують «Роттердами +» та інші «схеми», вони «сидять» у губернаторських кріслах, тобто керують дистанційно. Олігархи рулять країною. Це кермо потрібно передати українському народу.

Загроза масової міграції. Ми говорили про те, що з цим робити, як уряд повинен планувати зростання ВВП, стимулювати створення нових робочих місць. Тоді з’являється шанс, що люди залишаться і будуть працювати не за мінімальну зарплату.

Наступна загроза – обсяг державного боргу, а наші керманичі продовжують набирати кредити. Уже зараз на кожну людину в Україні, від немовля до мудрого старця, реально припадає близько 50 тисяч гривень державного боргу! І ця сума постійно зростає. Я кажу всім нашим закордонним партнерам: не давайте більше грошей цій владі! Вірите в країну – інвестуйте! Влада або вкраде, або не ефективно використає, а нам усім роками віддавати.

- У своїх інтерв’ю ви постійно наголошуєте, що єдиний шлях у майбутнє – це встановлення миру на Донбасі та економічний прорив. Що ж для цього потрібно робити?

- Що стосується економіки, то мова йде про зниження податків, прозорість і спрощення їх адміністрування. Потрібно навести лад на митниці, у судах, що зобов’язані тримати планку закону у захисті права власності. Якщо держава забезпечить справедливість і рівні умови, то економіка обов’язково почне розвиватися. Це економічний закон. Крім того, держава через механізми бюджетного та іншого характеру повинна стимулювати розвиток певних сфер, які потрібні країні, вкладаючи у фундаментальну науку, проривні технології. Таким чином, ми можемо стимулювати не збільшення державного боргу, а створення доданої вартості, щоб українці мільйонами не їхали шукати кращої долі в Польщу й далі.

Що стосується миротворчої місії, то я задіяний у неофіційному форматі переговорів. Там є представники України, Росії, країн Європи. Напрацьовано обґрунтовані пропозиції, що лягли на стіл і Меркель, і Макрону, і Путіну. Формат запропонованої нами місії передбачає тривалість 3-5 років з чисельністю контингенту 30-40 тисяч військових і 5-6 тисяч цивільних. Ясна річ, що ніхто з міжнародних партнерів не піде на укладання угод із нинішнім Верховним Головнокомандувачем України. Цій владі залишилося менше року. На жаль, Україна стала заручником недовіри до її очільника. Тому, всі чекають на результати виборів нового глави нашої держави.

Саме тому наступні вибори Президента будуть визначальними. Ми підходимо до червоної лінії. В науці цей рубіж називають «точкою біфуркації», далі є тільки два варіанти розвитку подій: вниз, до розвалу країни, коли ми перейдемо у режим ручного управління, і коли наші ресурси будуть безсовісно розбирати, і другий – швидкий рух догори, що потребує концентрації найкращих сил і ресурсів, виявлення наших найкращих якостей. Україна має стратегічний Богом даний потенціал вийти на рівень найпотужнішої країни Центрально і Східної Європи. Це правда. Якщо хтось має сумніви, нехай подивиться на Польщу. На початку 90-х це була країна-руїна, а зараз вона вийшла на 4-ту сходинку в ЄС за рівнем розвитку економіки, її представник очолює Євросоюз.

- Наша країна визначилася з європейським вектором розвитку, відбуваються відповідні реформи. Як Ви їх оцінюєте?

- Чи треба проводити реформи? Так, треба! Чи все там продумано? Не завжди. Це стосується і медичної сфери, і освітньої, і пенсійної реформи. Наразі, на Чернігівщини триває експеримент в «Укрпошті». Вважаю, якщо буде домінувати тільки економічний інтерес, не враховуючи людський фактор, буде катастрофа. Можна зекономити на поштовому відділенні, але як тоді вирішувати важливі питання: отримати вчасно пенсію? Потрібен баланс між економією й доступністю до людей. Інтереси простих людей не враховуються при реалізації таких «реформ». А особливо, коли люди бачать: тут економлять копійки, а паралельно крадуть мільярди! Несправедливість породжує обґрунтовану недовіру людей до змін, навіть якщо вони конче необхідні.

Наприклад, у пенсійній реформі Уряд каже: у нас запроваджена єдина система нарахування пенсії. Це неправда! Подивіться на суддів – скільки вони отримують! А як вони це зробили? Схитрували, сказали, що це не пенсія, а довічне утримання з бюджету. Так ви й бабці в селі зробіть утримання! Не можуть пенсії відрізнятися в сотні разів! Якщо реформа не покращує життя людини, вона буде мною скасована.

Є позитивні зміни в системі місцевого самоврядування. Бюджети міст обласного значення та об’єднаних громад зросли в рази. Це відобразилося на стані доріг, прибудинкових територій, озелененні, якості муніципальних послуг – це плюс. Цей процес потрібно завершувати – не можуть одні громадяни жити за старою системою, а інші – в покращених умовах. Потрібно громадам передати повноваження розпорядження землями і місцевими ресурсами, щоб рішення про виділення землі або вирубку лісу приймалося не в Києві, а на місцях. Потрібно вносити зміни до Конституції, наша позиція : райадміністрації – зайва ланка управління, функції обладміністрацій потрібно обмежити до контролю дотримання законів, координації роботи представництв центральних органів влади та координації виконання державних програм. Вочевидь, це буде робити наступна влада, ця вже не встигне завершити реформу децентралізації.

Коли говоримо про боротьбу з корупцією, можна створити ще 5 чи 50 антикорупційних органів, але поки в головному кріслі країни сидітиме мільярдер, людина бізнесу, що заробляє і на державі, і на обороні, і на війні, результату не буде. Я не агітую ні за себе, ні за партію. Люди самі визначать, використати чи ні шанс відродити країну. Для цього потрібно буде прийти на вибори та проголосувати чесно. Як би тяжко не було фінансово, не продавати свій голос. Сподіваюсь, громадяни усвідомили, що виділені бандитами на підкуп виборця 500-700 гривень, позбавляють майбутнього і їх близьких, і країну в цілому. Наші громадяни заслуговують на гідне життя, а не подачки бандитів. Влада повинна працювати так, щоб пізніше, коли вона залишить свої кабінети, могла спокійно ходити вулицями, не ховаючись за охоронцями. І щоб на вулицях люди тиснули чиновникам руки й говорили «дякую!». Сьогодні в команду ми набираємо саме таких. Держава повинна працювати чесно та ефективно, якщо ви «нашої групи крові» - долучайтеся: телефон керівника Чернігівської обласної організації партії «Громадянська позиція» Олександра Мельника – 067 4617181.

Вікторія Кудіна, Чернігів