Партія «Громадянська позиція» не голосувала б за законопроект про Держбюджет-2018. Про це на прес-конференції 29 листопада у Черкасах заявив лідер партії Анатолій Гриценко. 

Анатолій Гриценко розповів, що за головний фінансовий документ партія б не голосувала, якби була у Раді, через кілька причин. По-перше, не було звіту, передбаченого бюджетним кодексом Уряду, за використання бюджету попередніх років. По-друге, перше читання відбулося із запізненням на місяць.

«Уряд так працювати не повинен, це безвідповідально. На порушення закону не звертає уваги ні Президент, ні спікер, ні голова Уряду, – каже він. – Чому принципово голосувати не можна, бо по всіх напрямках видатків є збільшення, але їх масштаби різні».

Анатолій Гриценко пояснює: якщо говорити про владців, то там збільшення вимірюються десятками відсотків, а якщо про звичайних людей – то одиницями.По-третє, важливим питанням у прийнятті державного бюджету є співпраця з МВФ. Знову продовжується довга переговорна робота, щоб отримати черговий транш. МВФ висунув 4 умови, виконавши які Україна отримає кредит. Із цих 4 умов лише одна, на думку Анатолія Гриценка, прийнятна: утворення антикорупційного суду.

«Це вкрай важливо для того, щоб всі справи були швидко завершені та щоб було визначено наступне: якщо винний — вкрадене повернув і сів на певну кількість років. Боротьба з корупцією перетворилась на таку собі політичну риболовлю: впіймав класний улов, відпустив і попутно заробив. Такі речі неприйнятні. Це єдина вимога МВФ, яку ми підтримуємо», — сказав Анатолій Гриценко.

Інші три вимоги представники політичної сили не підтримують категорично. Одна з них — земельна реформа з 2018 року. Анатолій Гриценко вважає, що у нинішніх умовах бідності людей, ніхто не може купувати землю, крім кількох «родин» включно з президентською. Варто додати, що Президент України Петро Порошенко вже став доларовим мільярдером за версією журналу Forbes. За словами Анатолія Гриценка, це буде не ринок землі, а буде базар. Буде те, що було з приватизацією: «тупа швидка купівля задешево».

Наступна вимога – швидка приватизація залишків державного майна. Петро Порошенко в умовах кризи не продає свої підприємства, тому що продавати їх дешевше у 5-7, а то й в 10 разів, невигідно. В умовах стабільної економіки і влади, ефективної судової системи, захисту прав власності, інвестицій всі об’єкти без жодної копійки вкладення подорожчають разів у 10. Тільки тоді їх вигідно продавати. МВФ пропонує робити це швидко і негайно.

Третя вимога – підвищення цін на газ для населення.

«На таких умовах кредит МВФ нехай залишать самі собі. Він нам не потрібен. Якби в мене Порошенко чи Гройсман запитали, де знайти ресурси, я б їм сказав. Це і «сьомий кілометр», і офшори, і багато інших джерел. Є внутрішні гроші для того, щоб не повзати на колінах перед МВФ і не приймати ті умови, які для нас за теперішніх умов неприйнятні», — сказав Анатолій Гриценко.

Анатолій Гриценко вважає, що досить уже брати кредити та радить владі підтримувати бізнес, створювати умови, щоб у країну йшли інвестиції.

«Уряд набрав стільки боргів, що про це навіть страшно сказати землякам, особливо тим, що живуть в селах. На кожну родину із чотирьох осіб борг перевищив вже двісті тисяч гривень. І уряд продовжує «накручувати» ці борги за рахунок обвалу гривні і буквально закладаючи в бюджет нові заборгованості», – говорить лідер «Громадянської позиції».

Політик наголошує, що за таких умов українцям слід чекати обвалу гривні у 2018 році та зростання курсу долара до 30,1 грн.

«Борги потрібно віддавати в доларах, а податки збирають в гривнях. Обвал гривні закладений і на наступний рік. Згідно з проектом бюджету, на кінець наступного року, долар буде коштувати 30,1 грн, а в середньому за рік – 29,3, – розповідає Гриценко. – Можна створити умови, податкові, митні, дерегуляторні, підтримувати бізнес для того, щоб в країну йшли інвестиції і внутрішні, і зовнішні. Зараз йде «розбазарювання» державних коштів, яке іде в проект бюджету».