Кадровий голод, стислі терміни виборчих кампаній, порушення виборчого законодавства і відсутність покарань за це, - про це та інше дискутували у Луцьку 13 лютого.

Представники Венеціанської комісії, Офісу Ради Європи в Україні, експерти з виборчого права, громадських організацій і волинські політики зібрались за круглим столом, щоб обговорити «Проблемні питання організації, підготовки та проведення перших виборів в об'єднаних територіальних громадах».

Виборчий кодекс прийнятий Верховною Радою України не можна ввести в дію негайно і застосувати його на місцевих виборах, - кажуть організатори круглого столу. У ньому є низка неузгодженостей. Для того, щоб це виправити і напрацювати якісні зміни до виборчого законодавства, тривають подібні зустрічі в різних куточках України. Експерти хотіли почути думку волинян, які спостерігали за виборами, про те, як зробити виборчі комісії професійними і заохотити їх працювати, де знайти кандидатів, які можуть заповнити електронні декларації, як забезпечити невідворотність покарання за виборчі порушення, що робити з депутатами у так званих міжрайонних громадах, чи варто забороняти передвиборчу агітацію.«Треба збільшити терміни виборчого процесу, бо кампанія інколи перетворюється на хаотичну біганину. Ми вже говорили про те, що близько 70% членів виборчих комісій змінюється протягом виборчого процесу. Чому? Бо починається виборча компанія і партії делегують людей, які, як то кажуть, є під рукою, які насправді не мають намірів виконувати ці функції. А згодом відбувається заміна на тих, хто справді хоче брати участь у комісіях. Щодо мотивації. Треба працювати над тим, щоб робота в комісіях була фінансово цікава. Не секрет, що партії доплачують. Треба або легалізувати якось ці кошти, або запропонувати цікаву заробітну плату. Тоді зникне кадровий голод. Потрібна звісно і професіоналізація. Для цього треба залучити і бюджетні і грантові кошти. Щодо виборчих порушень, то, на мою думку, дуже важко прописати в законодавстві принцип невідворотності покарань, бо в Україні нема верховенства права. Я вважаю, що фальсифікація результатів виборів - це важкий злочин, але посилення санкцій не вплине на ситуацію.», - каже голова волинського осередку партії «Громадянська позиція» Сергій Чуріков.