31 січня під Кабінетом міністрів України відбулася акція протесту ветеранів силових відомств. Участь у ній взяли близько семи сотень військових пенсіонерів.

Вони вимагали перерахунку пенсій згідно з постановою № 704, що була прийнята Кабміном в серпні минулого року, а згодом відстрочена на рік.

Про результати акції розповідає виконувач обов'язків голови профспілки працівників МВС України Григорій Кабанченко:

«Нам вдалося зустрітися із заступником міністра соціальної політики Миколою Шамбіром, представниками уряду, а також Пенсійного фонду України. Мінсоцполітики нарешті «народили» проект закону, що стосується пенсійного забезпечення військовослужбовців і передали його на узгодження міністерствам. Останні мають час до п'ятниці 2 лютого. Нам пообіцяли, що після цього проект пройде громадське обговорення.

Уже відомо, що Міністерство внутрішніх справ буде проти цього закону, адже насправді, не потрібно нічого нового приймати. Є старий закон. Його просто треба виконувати. До цього часу він не виконувався. У Міністерстві оборони кажуть, що теж не підтримуватимуть законопроект. Залишається сподіватися, що СБУ та Міністерство юстиції буде такої ж думки.

Чому ми проти того законопроекту? Тому що він нічого не вирішить. Він суттєво зменшить базу нарахування, що у свою чергу мінімум на 40% зменшить пенсію, натомість диспропорція збільшиться до семи разів. Окрім того, вони пропонують робити перерахунок пенсій поетапно до 2020 року», - каже Григорій Кабанченко.

Тим часом департамент фінансів Міністерства оборони надав свої висновки щодо запропонованого Міністерством соціальної політики законопроекту. Урядовці бачать такі негативи для пенсіонерів:

- перерахунок пенсій буде проведено не для всіх військових пенсіонерів. З 01.01.2018 року пенсії не будуть перераховані для 274 тис. пенсіонерів, з 01.12.2018 року – для 140 тис. пенсіонерів.

- розміри пенсій учасників АТО з врахуванням всього грошового забезпечення (в т.ч. з винагородою) будуть нижчими, ніж у звільнених в інші періоди (до початку АТО). Наприклад, командир батальйону, підполковник, звільнений в 2015 році, буде отримувати пенсію 3,8 тис. грн., а сержант, командир відділення, звільнений у 2003 році з такою ж вислугою – 7,3 тис. грн. Співвідношення розмірів пенсій збережеться на весь час її виплати.

- законодавче встановлення диспропорції у розмірах пенсій залежно від часу звільнення. Колишні військовослужбовці, звільнені у різні роки з однакових посад, звання та вислугою, все життя будуть отримувати різну пенсію, що суперечить чинним нормам. Всі звільнені у 2015-2017 роках учасники АТО отримуватимуть пенсію меншу, ніж у звільнених у 1997-2001, 2003-2006 роках (навіть з урахуванням винагороди за участь в АТО).

- новий порядок створює соціальну напруженість між звільненими військовослужбовцями та тими, хто проходить службу, оскільки раніше призначена пенсія не враховує змін у грошовому забезпеченні.

- за проектом кожен місяць служби зменшує розмір пенсії. Звільнені у 2015 році отримуватимуть пенсію на 15% нижчу, ніж звільнені у 2014 році з однаковими посадою, званням і вислугою років.

- обчислення пенсій стане складним та непрозорим для всіх пенсіонерів, збільшується кількість складових, які визначають розмір пенсії. На цей час пенсія обчислюється з 2-х складових (грошове забезпечення і вислуга), які визначені Законом та постановою і передбачає 1 арифметичну дію. Запропонований порядок запроваджує обчислення пенсії з 4-х складових, які визначаються за непрозорою методикою і передбачає 3 арифметичні дії. Новий принцип обчислення пенсій може діяти лише в країнах, де впродовж десятиліть не було стрибків інфляції, наприклад, у Франції.

Негативні наслідки запровадження проекту для військовослужбовців:

1. Неможливість спрогнозувати розмір пенсії та спланувати подальше проходження служби.

2. Кардинальна зміна умов обчислення пенсії, у порівнянні з тими, які були однією з причин вступу на військову службу, втрата довіри до влади.

3. Втрата мотивації для вступу на службу або її проходження у зв’язку із погіршенням порядку нарахування пенсій.

4. Суттєве зниження зацікавленості у подальшому проходженні служби військовослужбовцями 25 – 40 річного віку, оскільки:
- відносно висока майбутня пенсія буде малоймовірною;
- військові і цивільні пенсії обчислюються за єдиними правилами;
- обмеження прав і свобод в цивільній сфері відсутні.

Тому пропозиції Мінсоцполітики щодо зміни порядку обчислення пенсій та втрати зв’язку між пенсіями та чинними нормами грошового забезпечення є неприйнятними, вважають у Міноборони.

Очікується, що 7 лютого законопроект щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців розглядатимуть у Верховній раді. Тому в цей день об 11:00 військові пенсіонери зберуться під Парламентом, щоб не дозволити народним обранцям цього зробити. Партія «Громадянська позиція» підтримує вимоги протестувальників і тримає ситуацію на постійному контролі.