Децентралізація - це один із ключових принципів програми партії «Громадянська позиція», - каже лідер партії Анатолій Гриценко. Під час прес-конференції для волинських ЗМІ він дав загалом позитивну оцінку цій реформі.

Серед «плюсів» назвав збільшення наповнення місцевих бюджетів громад, поліпшення стану доріг і загалом добробуту населених пунктів. Проте, можна було б зробити більше, вважає Гриценко.

«Хороші зміни, які пропонувались, не пішли на конституційному рівні… В останній момент Порошенко включив у прикінцеві положення «особый статус ОРДЛО» і почалося… І через отой «Мінськ» не пішов потрібний усім областям процес децентралізації на конституційному рівні. І не піде зараз вже при Порошенку. Очевидно, цей процес буде починати нова влада», - констатує лідер «Громадянської позиції».

Найважливішим питанням, що потребує нагального вирішення Анатолій Гриценко вважає питання землі.

«Громади через обрані ними органи (ради і голів) контролюють землю лише в межах забудови населених пунктів. І цієї землі від загального обсягу земель України - 12%. А хто ж контролює решту 88%? Це ж десятки мільйонів гектарів. Голови адміністрацій. Їх не вибирає громада, їх призначає президент своїм указом за поданням уряду. Досить часто це навіть люди з інших областей. І глава адміністрації має право одноосібним рішенням визначати і термін оренди, і що буде будуватися, і які внески будуть сплачуватися. Ці гроші не йдуть до бюджету громади. Є випадки, коли громада, наприклад, хоче там гайок чи озерце, а адміністрація дає дозвіл на будівництво екологічно шкідливого заводу і громада нічого не може зробити», - каже лідер «Громадянської позиції».

Також Анатолій Гриценко нагадав про зареєстрований ним у 2009-му році законопроект, який був покликаний влагодити усі ці питання.

«Коли я був народним депутатом України, я зареєстрував законопроект «Про територіальний устрій України». Я запропонував принцип повсюдності місцевого самоврядування. Віддати під контроль громад усі ті землі, які їм належали ще за «совка». Я реєстрував і виносив його на кожну наступну сесію. І з 2009 року всі уряди його провалювали. Чому не прийняли? Ціна питання. Це ж сотні мільярдів в доларах, або в євро. Чи розпоряджатися вручну, чи віддати громаді? При цій владі цього вже не буде. Нова професійна команда зробить справжню децентралізацію і поставить крапку в цьому питанні. Записуйте як зобов’язання», - зауважив голова Координаційної Ради партії «Громадянська позиція» Анатолій Гриценко.