Найгостріші питання ветеранів АТО – це матеріальне забезпечення і житло. Про це в ефірі «Громадського радіо» розповів голова Всеукраїнського союзу учасників АТО, член команди «Громадянської позиції» Олександр Кралюк.

«Найгостріші питання ветеранів АТО – це матеріальне забезпечення і житло. Якщо ми задамо питання будь-якому держслужбовцю, скільки в нас працевлаштованих АТОвців після повернення … ми маємо гарні норми закону, які говорять про те, що роботодавці зобов’язані приймати на роботу і якщо людина знову йде на військову службу, зобов’язані рік виплачувати зарплату, але це зіграло погану роль – працедавці через це не хочуть брати АТОвців на роботу.

Вже після нових виборів в ОТГ, в одній з місцевих рад міста обласного значення, де прийшла молода команда, в січні 2016 року люди з патріотичних партій приймають рішення забрати в дітей учасників АТО гроші на харчування. І одразу відбувається виділення 400 000 гривень на комунальне підприємство, яке займається безхатніми собаками. Коли задаєш питання, скільки безхатніх собак в місті – 779. Кажу, а скільки дітей АТОвців – не знають. Собак порахували, а дітей забули. От такі речі.

Є на сьогодні багато людей, які не опустили руки, не пішли по шляху невизначеності. Хтось іде охороняє будівництво, хтось якусь іншу роблять роботу…А після цього їх називають, що вони щось кришують і так далі», - розповідає Олександр Кралюк.

Ветеран АТО не заперечує випадки, коли колишні учасники бойових дій беруть участь в кримінальних і напівкримінальних структурах.

«Це є неминуче. В системі влади, де немає політики – там є місце для виживання...

Всі люди різні. Знаю дуже багато хлопців, які сказали, що повертаються додому і в мирному житті вони не можуть взяти в руки зброю. Не дивлячись, це правоохоронні, силові структури, спецпідрозділи чи інше. Це психологічний стан, це треба розуміти. Не просто так говорять про такі речі, як психологічна реабілітація.

А щодо відстоювання інтересів держави вже на «другому фронті», всередині країни, де немає війни, то є дійсно багато напрямків, де ми можемо себе застосувати і бути корисними. Погано, що держава на них не ставить акценти і не популяризує. А навпаки - більше показують ті негативні речі, які, на жаль, відбуваються. Із тих сотень тисяч людей, які вже повернулися, звичайно, є люди, які не знайшли себе і потрапили під вплив», - пояснює Кралюк.

Олександр Кралюк розповів, як він особисто займається проектом з будівництва соціального житла для ветеранів в Одесі.

«За 3 роки Україна забезпечила близько 3,5 тисяч сімей квартирами. Якщо говорити, що черга на сьогоднішній момент до 50 тисяч. Але це без врахування АТОвців, які потребують поліпшення житла, але не вірять і не проходять процедуру. Ця процедура нескладна, але якщо її зреалізувати, то черга може зрости і до 100 тисяч. Влада робить багато. Вводять реформи, приймають корисні рішення, але це не дає достатнього ефекту. Перспективні та ефективні реалізації не повинні бути монополією влади. Це повинно бути для всіх спроможних верств: громад в першу чергу. Тільки Одеса може дати 5 тисяч квартир, за 3 роки.

Я поїхав в Одесу, ми в Одесі взялися за 217-те містечко, зараз ми вже дійшли до того, що зараз в роботі одне містечко (це для Міністерства оборони 500 квартир). Сподіваюся, вже в цьому році навесні в нас розпочнеться будівництво», - зазначив Кралюк.