3 грудня 2017 року Рада Тернопільської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція» прийняла заяву щодо об'єднання територіальних громад області, яку спрямували голові Тернопільської ОДА Степану Барні, всім головам райдержадміністрацій області і головам об’єднаних територіальних громад (ОТГ)

Про це повідомив голова Тернопільської обласної організації, член Координаційної Ради партії «Громадянська позиція» Петро Ландяк.

«Ми переконані, що якщо не впроваджувати в практичне життя громад озвучених нами принципів та не лише їх - нічого доброго від ОТГ не буде!» - підкреслив Петро Ландяк.

Повний текст заяви:

Голові Тернопільської обласної державної адміністрації п. Барні С.С.
Районні державні адміністрації
Головам і депутатам об’єднаних територіальних громад

ЗАЯВА
Ради Тернопільської обласної організації політичної партії «Громадянська позиція»

Нинішня ситуація в Україні не залишає абсолютно жодних сумнівів у тому, що соціально-економічна ситуація в наших селах і адміністративне управління в сільській місцевості обтяжене багатьма серйозними проблемами.

Найголовнішими є гостра нестача коштів у бюджетах багатьох нинішніх сільських рад, дефіцит кваліфікованих кадрів і їх недостатня завантаженість у виконанні службових обов’язків. Однак очевидним і ганебним фактом існуючого процесу децентралізації є те, що процес об’єднання громад відбувається не прозоро та без пояснень людям причин його проведення.

У зв’язку з цим, закликаємо державну виконавчу владу області і районів детально роз’яснювати людям доцільність створення об’єднаних територіальних громад (ОТГ) та користь від цього, а також аргументовано і переконливо окреслювати кінцевий результат від таких об’єднань.

Громадяни області мають бути впевненими, що вони об’єднуються добровільно, а не примусово. Тільки у такий спосіб можуть бути втілені в життя обіцяні владою переваги і покращення від створення ОТГ. Лише тоді люди, але вже самостійно, будуть вирішувати у які саме, за форматом та масштабністю, об’єднані територіальні громади їм варто входити, і чи взагалі у цьому є потреба.

Для забезпечення справжніх демократичних засад в діяльності громад, людям необхідно надати практичну допомогу у розробці та ухваленні Статутів територіальних громад, а їх доповнити та підсилити допоміжними Положеннями, які передбачені чинним законодавством України. Громади, які хочуть об’єднатись у громади, треба навчити, як реально і ефективно користуватись інструментами місцевого самоврядування, визначеними законодавством України. Партія «Громадянська позиція» вивчає і аналізує ситуацію стосовно створення громад. Виходячи з наших оцінок і прогнозів, вважаємо неправильним і навіть шкідливим створення ОТГ у складі 10-ти та більше сіл. На нашу думку, найоптимальнішим є об’єднання з 5-ти – найбільше 7-ми сільських населених пунктів.

Ми переконані , що лише у таких невеликих територіальних утвореннях, де люди знають один одного, тісніше спілкуються між собою, можна ефективно і справедливо управляти майном, грошима та розпоряджатись вільними земельними ділянками. І лише у таких випадках це може робитись насамперед, заради користі та вигоди мешканців своїх сіл, а не для збагачення заїзжих бізнесменів.

З метою ефективної роботи об’єднаних територіальних громад та забезпечення справедливості у використанні ними коштів і спільного майна міст, сіл та селищ, Тернопільська обласна організація політичної партії «Громадянська позиція» вважає за необхідне:

- Обласній і районним державним адміністрація вживати заходів щодо недопущення використання об’єднаними територіальними громадами коштів переважно для потреб населених пунктів, які стали центрами громади;

- Визначені на ремонти та капітальні вкладення кошти, з числа зароблених об’єднаною територіальною громадою, необхідно пріоритетно направляти на потреби сіл, з врахуванням сплати податків підприємцями та підприємствами розташованих в конкретних селах;

- Перед затвердженням бюджету громади – забезпечити проведення громадських обговорень фінансового кошторису, в рамках якого по кожному населеному планувати використання коштів для потреб села та щорічно звітувати про виконання таких планів;

- У 2018 році обласній державній адміністрації та керівникам об’єднаних територіальних громад нарешті вирішити питання щодо залучення в наступному році до бюджетів громад та сільських рад коштів, які зобов’язані сплачувати орендарі великих земельних масивів, від використання ними проектних доріг. При цьому, спрямування цих коштів має піти на потреби лише тих сіл, яким належать конкретні землі.


Голова Тернопільської обласної організації
політичної партії «Громадянська позиція»
Петро Ландяк
03 грудня 2017 року