30 березня 2017 року в рамках співпраці між політичною партією «Громадянська позиція» та Фондом Фрідріха Науманна за Свободу відбулася зустріч керівництва політичної партії «Громадянська позиція» з депутатами місцевих рад та партійним активом Рівненської та Волинської областей. Також було проведене навчання для депутатів місцевих рад та партійного активу області.У заходах взяли участь близько 80 осіб, депутати місцевих рад, керівники місцевих партійних організацій, члени Партії та експерти з місцевого самоврядування. Від керівництва політичної партії «Громадянська позиція» в семінарі взяли участь Голова Координаційної Ради Партії Анатолій Гриценко та член Координаційної Ради Партії Ігор Новосад. Фонд Фрідріха Науманна за Свободу представив менеджер проекту в Україні та Білорусі Володимир Олійник.

Лідер «Громадянської позиції» Анатолій Гриценко дав оцінку політичної ситуації в країні, розповів про «Громадянську позицію», про плани поєднання зусиль з іншими демократичними партіями та спрогнозував, що може відбуватися на політичній арені найближчим часом. Заслухав депутатів місцевих рад, окреслив завдання та визначив напрями їх діяльності на 2017 рік.Ігор Новосад, член Координаційної Ради Партії, доповів про діяльність Партії на міжнародній арені та співпрацю з Фондом Фрідріха Науманна за Свободу, зокрема про свою навчальну поїздку до США з теми виборчих кампаній. У своєму виступі акцентував увагу на тому, що політична партія «Громадянська позиція» з 2016 року стала повноправним членом ALDE, завдяки чому ми маємо доступ до Європарламенту, можемо впроваджувати свої ідеї та доносити нашу позицію до європейців.Навчання для депутатів місцевих рад та партійного активу провів експерт з місцевого самоврядування, заслужений юрист України Борис Руснак. Він зосередив увагу присутніх на конституційно-правових засадах місцевого самоврядування в Україні та перспективах його розвитку, а саме на децентралізації влади та аспектах добровільного об’єднання територіальних громад.

Детально зупинився на територіальній основі місцевого самоврядування та зазначив, що на сьогодні в Україні, ні Конституція, ні чинне законодавство не визначають територіальної основи місцевого самоврядування, а саме не визначають територіальної одиниці, в межах якої територіальна громада здійснює місцеве самоврядування і на яку поширюється юрисдикція її органів. З цього випливає, що місцеве самоврядування в Україні здійснюється лише в адміністративних межах населених пунктів, а більша частина території України перебуває поза межами юрисдикції територіальних громад та їх органів, що суперечить принципу повсюдності місцевого самоврядування.Експерт детально зупинився на основних аспектах регламенту місцевої ради, важливому процесуальному нормативно-правовому акті та ролі депутатів у його вдосконаленні. Також були розглянуті питання статусу місцевих рад та депутатів, їхні повноваження та форми роботи. На прикладах Борис Руснак пояснив різницю між депутатським запитом та депутатським зверненням, оскільки часто трапляється, що не всі депутати місцевих рад розрізняють ці поняття та помиляються у їх використанні. Детально розповів про роботу в постійних комісіях, депутатських групах та фракціях, їх статус та організацію роботи.

Борис Руснак звернув особливу увагу на вади чинного законодавства, а в деяких випадках навіть на певні протиріччя одних законів іншим: «Дуже добре це простежується в питаннях об’єднання територіальних громад, оскільки Кабінет Міністрів України прийняв ряд неузгоджених із Законом рішень. Виходячи з цього, Верховною Радою України постійно вносяться зміни до Закону. Все це впливає на проведення реформи. Об'єднання територіальних громад повинно йти знизу, а не нав'язуватися згори. Переважна більшість територіальних громад ще не володіє фінансовими ресурсами, достатніми для забезпечення виконання передбачених законом функцій місцевого самоврядування».

Експерт організував обговорення теми необхідності адміністративно-територіальної реформи та реформи місцевого самоврядування. І підкреслив: «Безперечно, вони необхідні, але в першу чергу потрібно напрацювати нормативну базу і тільки після цього її можна буде впроваджувати на практиці. Крім того, реформа територіального устрою потребує також реформування освіти, охорони здоров'я та інших галузей».

Семінар був цікавим як для депутатів місцевих рад із досвідом, так і депутатам, які нещодавно почали свою діяльність, а також партійцям, що планують стати депутатами в майбутньому. На навчанні відбувалося жваве спілкування та активне обговорення, учасники отримали корисні знання. Запитання учасників семінару стосувалися різних аспектів та проблемних питань їх депутатської діяльності, враховуючи прогалини в діючому законодавстві України.