Військовослужбовці Збройних сил України повинні отримувати грошове забезпечення на рівні країн - членів НАТО. Про це заявив член команди «Громадянської позиції», радник президента Володимира Зеленського з питань безпеки і оборони Іван Апаршин в інтерв’ю «Громадському».

«Грошове забезпечення військовослужбовця має бути більше, ніж 1000 євро. За основними показниками грошового забезпечення – це три складові: за військове звання, за вислугу років та за посаду, і ця складова має бути 80% у грошовому забезпеченні. Там має бути сума 1000 євро і більше. А на надбавки та премії – решта суми. А коли частина приходить на передову, там діють не надбавки та премії, а діють коефіцієнти. Це зовсім інша система грошового забезпечення», – каже Іван Апаршин.

За його словами, на сьогодні грошове забезпечення солдата недостатнє і складає всього 12 тисяч гривень, всі інші виплати – це надбавки та премії.

«У нас зараз структура грошового забезпечення - 30% за основними показниками і 70% надбавок та премій. Як так може бути? Далі - 65% виплачується усім за рішенням міністра оборони, а 35% виплачує командир. Я з вами в нормальних стосунках – я вам виплачую. Це неправильно. Тому коли вони повертаються у пункти постійної дислокації, їм же там не виплачують такі надбавки. А сім’ї кажуть, що 10-12 тисяч гривень їм не вистачає. Так от давайте підходити до цього питання по-іншому: основні види грошового забезпечення - це від 1000 євро і вище, це стандарти країн НАТО», – зазначив експерт.

Також Іван Апаршин вважає неправильним нещодавнє рішення Петра Порошенка про підвищення доплат військовим за перебування на передовій на 5 тисяч гривень, бо таке підвищення відбулось без збільшення видатків Міноборони, а за рахунок внутрішнього перерозподілу фінансового ресурсу міністерства.

«Президент Порошенко доручив міністру оборони підняти на 5 тисяч грошове забезпечення військовослужбовців, які зараз проходять службу в зоні проведення операції об'єднаних сил. На якій підставі? Він знайшов додаткові ресурси? Вони внесли зміни до закону України, збільшили фінансовий ресурс по гарантованій статті видатків? Ні. Вони десь зняли і комусь добавили. Це неправильна позиція! Моя позиція зовсім в іншому - змінювати структуру грошового забезпечення, за основними видатками грошового забезпечення - 80 відсотків. І це має бути більше 1000 євро. Всі інші видатки – це зовсім інші показники.

Ми хочемо запропонувати стандарти НАТО. Там у грошовому забезпеченні немає посадових окладів. Там є військове звання і вислуга років, зовсім інша процедура. А для того, щоб у солдата був стимул для росту, там є 9 категорій. Кожна категорія передбачає збільшення основних видів грошового забезпечення», - каже Іван Апаршин.