5 червня голова Всеукраїнської асоціації переселенців та член політичної партії «Громадянська позиція» Руслан Калінін розповів жителям Краматорська про житлову програму «Доступне житло».

Донецька область лідирує за кількістю внутрішньо переміщених осіб. Через чотири роки війни для них основною проблемою залишається житлова. Тим часом, держава так і не розробила жодної повноцінної програми, яка б допомогла переселенцям в покупці квартири. У минулому році стартувала програма «Доступне житло», яка передбачає, що половину вартості квартири оплачує ВПО, половину – держава. Тим не менш, навіть через півроку після старту програма загальмувалась на етапі подачі заявок та досі не працює.

Руслан Калінін приїхав до Краматорська разом з командою політичної партії «Громадянська позиція». Спікери розповіли про перспективи програми «Доступне житло» та про досвід Грузії в цьому питанні.

«У Грузії ще в 2007 році була прийнята комплексна державна програма щодо вирішення проблем переселенців, і чиновники почали працювати успішніше. За цей час там реалізували кілька житлових програм, серед яких покупка квартир в новобудовах і будівництво житла для переселенців», - розповів Калінін.


Він уточнив, що в Україні на даний момент подібні програми не реалізовують, хоча самі переселенці позначають відсутність житла як основну проблему.

«Донецька область - лідер за кількістю зареєстрованих ВПЛ. За квотним розподілом саме вона отримала найбільшу суму на реалізацію програми «Доступне житло» в 2017 році. Однак ціна за квадратний метр досить висока і об'єкти не надто привабливі. Ажіотажу тут не було і програмою скористалися лише кілька сімей. Проблема цього регіону - відсутність нового будівництва, тому вибір об'єктів невеликий. Хоча в цьому році все-таки на чергу стали 45 сімей», - каже Руслан Калінін.Під час дискусії голова Всеукраїнської асоціації переселенців розказав, які документи треба подавати та додав, що за оптимістичними прогнозами програма запрацює через 2,5-3 місяці.

«Але крім неї повинні бути розроблені і інші програми для тих переселенців, які не можуть оплатити половину вартості квартири. Для цього профільні міністерства повинні активніше працювати з міжнародними донорами та внести зміни в українське законодавство. Ми активно працюємо з Мінрегіоном. Нещодавно внесли кілька змін в програму: дати громадянам свободу у виборі майбутнього житла; дати можливість купувати малогабаритне і недороге житло; спростити і полегшити доступ до державного кредитування; забезпечити прозорість і усунути корупцію; розширити коло учасників і кредитні можливості за рахунок залучення державних банків», - говорить Руслан Калінін.