Сьогодні, 15 травня, представники «Громадянської позиції» та інших політичних партій та разом з активістами у різних містах України вийшли на вулиці, аби підтримати акцію «Ні! Виборам за законом Януковича».

Вони звернулись до Верховної Ради, аби народні депутати до кінця червня ухвалили законопроект, яким буде ліквідована виборча система з мажоритарною складовою та закритими списками.

Всеукраїнська акція «Ні! Виборам за законом Януковича» відбулась у 22 областях. У кожному місті вимагали ухвалити Виборчий кодекс, мова йде про законопроект №3112-1, який передбачає проведення виборів за пропорційною системою з відкритими регіональними списками. Поки що проект прийнятий у першому читанні. Виборчий кодекс розглядають у комітеті.

Виборча реформа була прописана у Коаліційній Угоді ще у 2014 році. Окрім цього, це є міжнародним зобов’язанням України, а також передвиборчою обіцянкою Петра Порошенка.

Зараз в Україні половину народних депутатів обирають за мажоритарною системою на округах, іншу половину – за пропорційною системою з закритими списками. При мажоритарній системі на кожному окрузі певна політична сила висуває свого одного кандидата. Під час голосування виборці віддають перевагу якомусь із них. Той, хто набирає найбільше голосів, проходить у парламент. За правилами, після цього депутат має працювати на своєму окрузі, опікуватись ним, але найчастіше в Україні політики просто забувають про тих, хто за них голосував, у той час, як під час виборчої кампанії ремонтують під’їзди, роздають продуктові набори та обіцяють «золоті гори». Під час голосування за пропорційною системою із закритими списками виборці голосують тільки за партійний список, а у Верховну Раду потрапляють партії, які набрали більше 5% по всій країні.

Найбільший мінус змішаної системи, яка діє в Україні в тому, що партія, яка, наприклад, втратила довіру виборців, все одно має шанс пройти у парламент за рахунок мажоритарників, які підкупають виборців, застосовують адмінресурс. Пропорційна система з відкритими регіональними списками, запровадження якої ми вимагаємо, зводить до мінімуму корупційні ризики. За такої системи на вибори йдуть тільки партії, формуючи окремі списки для великих регіональних округів. Виборці голосують і за партію, і за одного кандидата від неї по своєму регіону. Таким чином, вони впливають і на те, які партії проходять у ВР, і на те, хто саме від партій отримає мандат. Тобто, за нових правил кандидатам доведеться працювати в регіонах, аби завоювати довіру виборців, дійсно вирішувати їх проблеми.

7 листопада 2017 року Верховна Рада прийняла у першому читанні проект Виборчого кодексу (законопроект №3112-1), який передбачає відкриті регіональні списки для парламентських і частини місцевих виборів. З того часу проект не просунувся у прийнятті ані на крок. Наразі Комітет з питань правової політики і правосуддя розглядає 4500 правок до нього. При цьому, ця сесія працюватиме до середини липня. Аби вибори-2019 пройшли за новими правилами, їх треба ухвалити до цього часу.

17 травня о 10 годині «Громадянська позиція» разом з іншими політичними силами та громадськими організацями вийде з цими вимогами на площу Конституції в Києві.

ВінницяДніпроЖитомирЗапоріжжяКраматорськКропивницькийЛуцькМиколаївПолтаваРівнеУжгородСєвєродонецькТернопільХарківХерсонЧеркасиЧернігівЧернівці